Wosk sojowy
Wosk sojowy

Wosk sojowy – dlaczego warto go wybrać?

Świece z wosku sojowego coraz bardziej zyskują na popularności. Są z pewnością lepszą alternatywą do świec z parafiny, która jest szkodliwa. Warto więc świadomie wybierać to, co jest bardziej naturalne i zdrowe. Sama produkcja świec nie jest skomplikowana, wymaga od nas tylko odrobinę zaangażowania i doboru odpowiednich produktów. W sklepach również można zakupić gotowe świece sojowe, jednakże gdy mamy odrobinę czasu własnoręczne stworzenie świecy będzie lepszym wyborem.

Czym jest i jak powstaje wosk sojowy?

Wosk sojowy powstaje wskutek przetwarzania nasion soi. Dzięki temu, że jest w 100% naturalny i nie zawiera substancji toksycznych, jest bezpieczny dla ludzi. Od parafiny wyróżnia się niższą temperaturą topnienia, dzięki czemu możemy cieszyć się dłuższym paleniem świec wykonanych z wosku sojowego. Podczas spalania nie wytwarza sadzy ani żadnych rakotwórczych związków. Na rynku jest szeroki wybór wosków sojowych. Należy zwrócić uwagę na ich skład, aby był w całości naturalny i najwyższej jakości, co oferuje wosk sojowy Kerasoy Container. Wosk tej marki nie zawiera żadnych sztucznych barwników ani konserwantów. Przeznaczony jest do zalewania świec, świetnie łączy się także z olejkami zapachowymi i barwnikami. Wosk Kerasoy Container jest jednym z najlepszych na rynku, na co zwracają osoby, którym zależy na stworzeniu świecy o najwyższej jakości.
Świece sojowe nadają się również do aromaterapii dzięki połączeniu wosku z odpowiednimi olejkami zapachowymi lub eterycznymi. Świeca może pomóc zrelaksować się po ciężkim dniu i wypełnić dom pięknymi zapachami. 

Wosk sojowy Kerasoy Container

Jak zrobić świecę sojową?

Do stworzenia świecy będziesz potrzebować:

– wosk sojowy,
– naturalny knot bawełniany lub drewniany,
– pojemnik do zalania świecy (może być słoiczek),
– olejek zapachowy lub eteryczny.

Do wykonania świecy o pojemności 250ml będziesz potrzebować 165g wosku i 16ml olejku zapachowego. 

  • Aby zrobić świecę najpierw musimy roztopić wosk, najlepiej zrobić to w kąpieli wodnej, gdyż mamy możliwość kontrolowania temperatury, aby nie była ona zbyt wysoka. W mikrofalówce niestety łatwo możemy przegrzać wosk, co będzie skutkowało utratą właściwości i świeca nie będzie palić się prawidłowo. Temperatura topnienia wosku Kerasoy Container wynosi około 45 stopni, dobrze gdy mamy pod ręką termometr kuchenny do kontrolowania temperatury, by nie przekraczać 60 stopni.
  • Gdy nasz wosk całkiem się roztopi zdejmijmy go z ognia i poczekajmy, aż temperatura spadnie do 40 stopni. W tym momencie można dodać olejek zapachowy i dokładnie wymieszać całość. 
  • Kolejnym krokiem jest zmoczenie końcówki knota w wosku i przytwierdzenie do pojemnika, do którego będziemy wlewać nasz wosk.
  • Można przelać wosk do pojemnika, jednakże nie może być zbyt gorący żeby nie odkleił knota. Gdy zaczyna powoli mętnieć, wtedy jest odpowiednia temperatura żeby wlać go do pojemnika.
  • Usztywnij knot tak, by nie przechylał się na boki. Możesz w tym celu użyć ołówków czy patyczków od szaszłyków. Teraz należy pozostawić świecę do zastygnięcia. Można ją zapalić po upływie co najmniej 24 godzin.

Jakie właściwości posiada wosk sojowy?

Wosk sojowy bardzo często używany jest przy świecach do masażu, ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne. Bardzo szybko wchłania się w skórę, dobrze nawilża i pomaga w walce z trądzikiem oraz egzemą. Zawiera bardzo dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Charakteryzuje się dobrą przyczepnością do szkła i zdolnością utrzymania koloru.
Oprócz zastosowania wosku sojowego w świecach, wykorzystywany jest także w produkcji kosmetyków. Olej sojowy jest hipoalergiczny i nie zatyka porów. 
Wosk sojowy nie brudzi powierzchni na stałe. Z łatwością można go domyć wodą z mydłem, dzięki czemu pojemnik po świecy możemy wykorzystywać wielokrotnie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *